KSV Banner : Dame1
  Home
 
Hovedmenu
Home
New player?
DSM 2017
Teams and practice
Vedtægter
Committees
Links for matches
Find us on Facebook
Contact
Login
Brugernavn:

Adgangskode:

Gem password

Glemt dit password?
Hvem er online?
Der er 16 gæster online.
Nyt trænerteam til KSV elite herrer PDF Udskriv E-mail
16. Juli 2012
Skrevet af Bestyrelsen
KSV har hyret ny træner for sæsonen 12-13:
Michael Jensen, aka Mini skal stå i spidsen for Herrernes elitehold sammen med assistenttræner Søren Skibelund.

Vi fik et par udtalelser fra den kommende headcoach Mini: "Hvorfor blev KSV dit næste stop?
Jeg har haft møder med flere klubber, men KSV var der jeg følte mig bedst tilpas... De menneskelige sider af klubbens ledelse samt en kombinationen af klubbens ambitioner og muligheder for udvikling gjo...rde dem til det rette valg for mig.

Hvad er årsagen til skiftet fra damevolley til herrevolley?
Det er en spændende udfordring at skifte fra damevolley hvor der er mange bløde værdier i spil hele tiden.. Jeg kender kun til herrevolley fra dengang jeg selv spillede, så det skal blive en kæmpe udfordring at få holdet til at fungere og præstere optimalt.. Jeg glæder mig til at prøve kræfter med noget nyt og der er en meget isoleret top3 på herresiden i danmark som det kunne være sjovt at drille lidt... Målet er nok ikke at komme i top3 i år, men der er ingen tvivl om at vi gerne vil kunne konkurrere med de bedste klubber i Danmark.

Hvad er så målsætningen i dine øjne?
Jamen målet er at etablere elitevolley i KSV.. Klubben er interesseret i at tage de rigtige skridt og det var en af hovedårsagerne til at det blev KSV, men når det er sagt så har jeg alle dage været konkurrence menneske og jeg har et personligt mål om at gøre KSV til et top4 hold.

Hvad glæder du dig mest til?
At komme igang med sæsonen...;)"
Top!
Top!